انجمن احتراق ایران یک مجموعه علمی – فرهنگی، غیر سیاسی و غیر تجاری است. مجوز فعالیت انجمن احتراق ایران در اسفند ماه ۱۳۷۹ در کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات فناوری صادر گردید.

البته با توجه به پتانسیل و علاقمندی دانشمندان ایرانی انجمنی با اهداف مشابه در سال ۱۳۵۵ به همت شخصیت‌‌هایی مانند مرحوم پروفسور دانشیار تحت عنوان “انجمن ملی احتراق ایران” تشکیل شده بود که متاسفانه فعالیت آن بعد از پیروزی انقلاب ادامه پیدا نکرد.

معرفی

انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنعت، معدن و تجارت با هدف هماهنگی و تمرکز فعالیتهای پژوهشی واحدهای تحقیق وتوسعه صنایع و معادن، مراکز آموزش عالی، دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی و سایر ارکان اجرایی و سیاست‌گذاری کشور بمنظور نهادینه کردن فرآیند فن‌آوری، تجدید ساختارهای اجرایی و بهینه کردن سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های پژوهشی جهت دستیابی به اقتصاد صنعتی دانش‌مدار و توسعه پایدار فن‌آوری، در سال 1377 با حمایت وزارت صنایع و معادن در دفتر معاونت آموزش تاسیس گردید.

اهداف

هماهنگی و تمرکز فعالیتهای پژوهشی واحدهای تحقیق وتوسعه صنایع و معادن ، مراکز آموزش عالی ، دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی و سایر ارکان اجرایی و سیاست‌گذاری کشور بمنظور نهادینه کردن فرآیند فن‌آوری ، تجدید ساختارهای اجرایی و بهینه کردن سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌های پژوهشی جهت دستیابی به اقتصاد صنعتی دانش‌مدار و توسعه پایدار فن‌آوری .

تاریخچه

طراحان، تامین کنندگان و تولید کنندگان تجهیزات صنعت نفت از سالها قبل، خلا وجود تشکلی را جهت سامان دادن به امور مشترک واحد های خود احساس می نمودند. بر همین اساس در خرداد ماه سال 1379 هیئت موسس منتخب، اقدامات لازم برای تهیه و تدوین اساسنامه را در دستور کار خود قرار داد و در نهایت اولین اساسنامه انجمن در سال 1382 به تصویب مجمع عمومی رسید. در حال حاضر این انجمن دارای بیش از 500 عضو فعال در عرصه صنعت نفت می باشد که درصد عظیمی از تجهیزات این حوزه را تامین می نمایند.

اهداف و دستاوردها

انجمن با وجود اعضای فعال خود، به عنوان مرجع اصلی سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با عرضه محصولات خود به صنعت نفت، میلیون ها دلار صرفه جویی ارزی را برای کشور به ارمغان آورده است.موارد ذیل از اهداف عمده انجمن بشمار می رود :

1-  ايجاد بانكهاي اطلاعاتي، شناسايي بازارهاي مصرف توليدات اعضاء، وضعيت و جايگاه رقبا در بازارها، شناسایی فروشندگان مواد اوليه كمياب و کمک به تهیه و تامین این مواد
2- برگزاری همايش هاي تخصصي و تهيه نشريه و بولتن های تخصصی و خبری و همچنین شركت در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي به منظور فراهم كردن زمينه عقد قرارداد با مشتريان و کمک به بازاریابی فروش و صادرات اعضا
3- تدوین آموزش هاي كاربردي برای كمك به ارتقاء كمي و كيفي تولیدات اعضا و كاهش ضايعات هزينه هاي توليد، افزايش قدرت رقابت توليدات آنها در بازارهای داخلی و خارجی با بهره گیری از مشاورین توانمند
4- تعیین استانداردهاي مرغوبيت کالا ،تنظيم تعرفه هاي قيمت صادراتي و وارداتی كالا و ارائه آن به وزارتخانه هاي ذيربط، همكاري با وزارتخانه ها و دستگاه هاي اجرايي در تدوين سياست ها
5- كمك به فراهم سازي امكانات و ايجاد آزمايشگاه هاي مشترك تخصصي  به منظور تسريع در بهره گيري از تكنولوژي و تجربيات خارجي در جهت تقويت اقتصاد و صنعت ايران.

شروع و توسعه ساخت تجهیزات صنعتی از اثرات مثبت خودباوری و اهتمام به توسعه اقتصادی و قطع وابستگی صنعتی است. با رشد و شکوفایی این رشته صنعتی که موجب کمرنگ شدن نقش گزینه‌های خارجی در پروژه های کشور گردید، مدیران و صاحبان این بخش از صنعت را بر آن داشت تا بنا به ضرورت، تشکیل انجمن یا سندیکای فعال در این حوزه را به جد مطمع نظر خویش قرار دهند. لذا در این راستا در جلسه مورخ 1377/09/28 که در وزارت صنایع و با حضور معاونت محترم وزیر صنعت وقت و جمعی از صاحبنظران و مدیران صنایع تشکیل گردید، تاسیس این انجمن مورد توافق همگان قرار گرفت و در تاریخ 1378/06/01 انجمن ستصا تحت شماره 136 در اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران به ثبت رسید.

رئیس وقت موسسه استاندارد مرحوم میر احمد سادات که بحق از عاشقان توسعه ایران بود در سخنرانی خود در مراسم اولین گردهم‌آئی دارندگان گواهینامه مدیریت کیفیت و محیط زیست چنین آغاز مطلب نمود.

با پایان یافتن تدریجی تنش‌های حاصل از سال‌های دفاع مقدس و با آغاز سال‌های سازندگی بحث کیفیت در تولیدات و خدمات داخلی مطرح و برخی تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات با پشت سر گذاردن پستی و بلندی‌های بسیار موفق به دریافت گواهینامه‌ استانداردهای سری ایزو ۹۰۰۰ در بحث مدیریت کیفیت و سری ایزو ۱۴۰۰۰ در بحث محیط‌زیست گردید‌ند، دریافت این گواهینامه ها مبین این مطلب بود که  توجه به ارتقاء کیفیت تولیدات و خدمات و حفاظت از محیط‌زیست جدی شده و بر رهروان طریق ورود به بازارهای جهانی و جلب رضایت مشتریان داخلی فرض است که بدین مهم روی آورند.

همین امر موجب شد تا مرحوم سادات با توجه به تحولات دوم خرداد ۷۶ و بحث مشارکت بیشتر مردم در سرنوشت خویش با محور قانون مداری در تابستان ۷۶ از دارندگان گواهینامه‌های مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۰) بعنوان پیشگامان مباحث کیفیت در کشور، دعوت بعمل آورد و موضوع ایجاد تشکلی که بتواند در این راستا قدم بردارد و مباحث کیفیت را عمق بیشتری بخشد مطرح نماید، که این دعوت با استقبال موسسات یاد شده مواجه و همان جلسه اول هسته مرکزی انجمن توسط ۹ نفر از داوطلبین به اسامی زیر شکل گرفت