دیگ بخار - بخار
سیکل های بخار و کندانس ( قسمت اول )
05/08/2017
نمایشگاه تبریز
نمایشگاه بین المللی تبریز
17/04/2018

کیفیت بخار

اطمینان بخار تولیدی دیگ بخار بصورتی که در شرایط مناسب به محل مصرف برسد بسیار حائز اهمیت است . برای نیل به این هدف به طور کلی در مسیرهای گردشگری بخار  از تجهیزاتی نظیر استرینر  ، جدا کننده ها و تله های بخار استفاده می شود.

یک استرینر نقشه یک غربال را در یک سیستم بخار به دارد به عهده دارد و از شبکه هایی تشکیل شده که بخار باید از آنها عبور کند و تمام ضایعات مسیر در شبکه جمع شده و به صورت دوره‌ای تمیزکاری می‌شود. به این ترتیب ذراتی که سبب بروز خسارت در واحد بخار خواهند شد از مسیر حذف می شود.

بخار برای ایجاد حداکثر بازدهی در مصرف کننده باید خشک باشد .خشک کننده ها یکی از اجزای سیستم انتقال بخار اند  که از صفحه ها و  پره هایی که در مسیر عبور بخار قرار می‌گیرند تشکیل شده اند .بخار به صفحات برخورد کرده و هرگونه رطوبت و قطره های آب در آنها جمع آوری می شود و از طریق خروجی جداکننده یا سپراتورها ، خارج می شوند.

پاک فن بخار

بخار  از داخل خطوط  اصلی انتقال میابد  و در شروع کار سیستم ، این تجهیزات انتقال ، سرد هستند و حرارت از طریق بخار به آنها انتقال می یابد. هوای اطراف لوله ها خنک تر از بخار بوده و سبب افت حرارتی بسیار بالایی خواهند شد و به این علت است که خطوط انتقال عایق کاری می شود تا از افت حرارتی تا حد ممکن جلوگیری شود

بخار در طول مسیر تا رسیدن به تجهیزات و مصرف کننده ها ممکن است مقداری از انرژی حرارتی خود را از دست بدهد و از روشهای زیر جهت بازیابی انرژی حرارتی استفاده می شود :

الف ) تجهیزات بازی گرم کننده یا همان بازیاب های حرارتی

ب )  مبدل های حرارتی

زمانی که بخار عمل انتقال حرارت در تجهیزات را به پایان رساند برای گرمایش مجدد به داخل دیگ بخار بازمی‌گردند .

بخار کندانس شده در سیستم انتقال به دلایل زیر باید از سیستم خارج شود :

۱  ) بخار کندانس شده سبب ایجاد لایه نازک مایع روی سطوح داخلی لوله ها شده و نرخ انتقال حرارت و بازدهی را به شدت پایین می آورد.

۲ ) در صورت وجود هوای نامحلول سبب ایجاد زنگ زدگی و خوردگی خواهد شد.

۳  )تجمع  کندانس ها سبب ایجاد نویز و پدیده ضربه قوچ در سیستم انتقال خواهد شد  .

۴ ) وجود کندانس سبب ایجاد نشتی در اتصالات می شود.

به وسیله ای که برای خارج کردن کندانس ها از سیستم انتقال به کار برده می شود تله بخار گویند  که به چند روش عمل خواهد کرد :

۱ ) به صورت یک طرح شناور که با اختلاف چگالی بخار و کندانس برای عملکرد شیر طراحی شده به طوری که اگر کندانس وارد تله شود شناور به بالا رانده شده و مسیر اصلی انتقال را می بندد و مسیر جانبی را برای عبور و خروج کندانس باز می کند.

۲ ) تله  ترمودینامیکی  که تشکیل شده از یک دیسک که برای عبور مسیر کندانس باز و برای عبور مسیر بخار بسته است.

طرح بیمتال ترموستاتیک: المنت های بیمتال با توجه به اختلاف دمای بخار و کندانس شیر را باز و بسته  می کنند .زمانیکه کندانس بخواهد از خطوط انتقال خارج شود به علت دارا بودن فشار بالا باید عمل کاهش فشار روی آن انجام گیرد و سپس دوباره به داخل دیگ هدایت شود.

 کاهش فشار

همانطور که  مورد بحث قرار گرفت برای جلوگیری از خروج کندانس در فشار بالا از این تجهیزات استفاده می شود.

 نقاط کاربرد بخار

واحد های بسیاری برای استفاده بخار وجود دارند که تعداد اندکی از آنها را می توان موارد زیر برشمرد.

اتوکلاو: بخار در یک محفظه برای هدف  استرلیزاسیون و در مکانهایی به عنوان مثال با کاربزد پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد.

هیتر ها : برای گرمایش فضا مورد استفاده قرار می گیرند به طوری که بخار داغ در کویل ها عبور کرده و هوای محیط از روی آن عبور می‌کنند.

مبدل های حرارتی : برای گرمایش سیالات در صنایع و کاربردهای خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 کنترل فرایند

هر واحد بخار نیازمند روش هایی برای کنترل جریان بخار است . جریان ثابتی از بخار در دما و فشار یکسان برای یک سیستم پاسخگو نیست و در اکثر مراحل راه اندازی و یا حتی خاموش نمودن سیستم نیازمند افزایش و یا کاهش تدریجی دبی و فشار تا رسیدن به دمای طراحی و همچنین فشار عملکرد سیستم خواهیم بود .شیرهای کنترل برای کنترل جریان بخار مورد استفاده قرار می گیرند و نیروی مورد نیاز را برای باز و بسته کردن مسیر جریان تامین می‌نمایند. این عمل توسط یک سنسور که شرایط را به یک کنترلر ارسال می کند و کنترل فرمان باز و بسته شدن مسیر راه صادر می کند انجام می پذیرد.

شیرآلات - پاک فن بخار

مدل های متنوعی از شیر های  کنترل عبارتند از:

۱ شیرهای کنترل پنوماتیکی

۲ شیرهای کنترل الکتریکی

۳ شیرهای کنترل خودکار

3 دیدگاه ها

  1. دانلود گفت:

    سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  2. apadanakitch.com گفت:

    خسته نباشید مرسی به خاطر این
    مطلب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *