لوله آتشخوار بویلر بخار - پاک فن بخار
راندمان بویلر ها
۳۰/۱۰/۱۳۹۷
پاک فن بخار - تاسیسات مکانیکی - تجهیز ساختمان
حفاظت و ایمنی بویلر بخار
۰۱/۱۱/۱۳۹۷
لوله بویلر آتشخار

لوله بویلر آتش خوار

لوله آتش خوار بویلر بخار

لوله آتشخوار به لوله هایی گفته می شود که به دلیل جنس خاص آلیاژ آنها ، توانایی تحمل حرارت و فشار بالا برای عبور مایعات و گازهای حرارت بالا را دارند. این لوله ها بایستی تحمل حرارت حداقل ۴۵۰ درجه سانتی گراد را داشته باشند.

لوله های آتشخوار دسته ایی از لوله های صنعتی هستند که بدلیل آلیاژ عنصر کربن و منگنز مقاومت بسیار بالایی در تحمل حرارت را دارند. آلیاژ لوله ههای آتشخوار معمولا دارای ۱۷/۰ تا ۱۹ /۰ درصد کربن بوده که وجود کربن باعث سختی فولاد شده و دارای ۵۵/۰ تا ۸/۰ درصد منگنز می باشند که آلیاژ ترکیبی حاصله تحمل حرارت های بالای ۴۵۰ درجه سانتی گراد را دارا می باشند.
اینکه آهن معمولی به فولادی با ویژگی های خاص و مدنظر تبدیل شود بستگی به ساختار شیمیایی و ترکیب عناصر دیگر با آهن دارد بطوریکه با کم و زیاد کردن ترکیبات عناصر ویژگی خاصی را در فولاد موردنظر تقویت می کنند که در لوله های آتشخوار با ترکیب درصد کم کربن علاوه بر ایجاد سختی موردنظر فولاد خاصیت نرم و شکل پذیری خوبی در این دسته از لوله ها دارد.
بیشترین کاربرد لوله های آتشخوار در ساخت بویلر  بخار یا همان بویلرهای صنعتی و سیستم های مبدل حرارتی بوده و بطورکلی هرجا که نیاز به تحمل فشار و حرارت بالا در سیستم انتقال حرارتی در صنایع هست پای لوله های آتشخوار به میان می آید.
حداقل میزان تحمل فشار در لوله های آتشخوار برای قطر های ۶۴ میل به بالا ۳۲ اتمسفر بوده و حداقل میزان تحمل فشار برای  قطر های کمتر ،  بدلیل قطر کمتر و مقاومت بالاتر  برابر با ۸۰ اتمسفر می باشد.

 

کاربرد لوله آتشخوار

از لوله آتشخوار برای ساخت بویلر بخار ، دیگ های روغن ، صنابع لبنیات سازی ، مبدل های حرارتی و به طور کلی هر جا که فشار و حرارت بالا همزمان مورد نیاز باشد ، از این لوله ها استفاده می شود.

در صورتی که برای اتصال این لوله ها ، نیاز به جوشکاری باشد ، عملیات حرارت دادن بعد از جوشکاری ، بایستی در درجه حرارت ۵۲۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد و به مدت حداقل ۱۵ دقیقه انجام گیرد.

در خرید این لوله ها باید به وزن هر متر و هر شاخه ی لوله دقت کرد ، چرا که لوله های بی کیفیت و کم کیفیت و با وزن کم در بازار موجود می باشد که به دلیل عدم مقاومت کافی و ترکیدگی در فشار و حرارت بالا، سبب حادثه جانی و مالی می شوند.

لوله های آتش خوار در بویلر  بخار

لوله های آتش خوار :در بویلر های بخار فایر تیوب: انتقال حرارت  در دستگاه‌های بخارشوی صنعتی یا بویلر بخار یا بویلر صنعتی، از طریق این لوله ها انجام می شود. هوای مشتعل شده از سمت مشعل از کوره بویلر بخار گذشته و به  داخل لوله‌های آتش‌خوار حرارت با دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد هدایت می شود و بیرون این لوله های آتش خوار آب وجود دارد که این آب در اثر تبادل حرارت با این لوله ها به بخار تبدیل میشود. بیشترین عامل تعیین قیمت در دستگاه کارواش بخار و بخارشوی صنعتی کیفیت این لوله‌ها می باشد چرا که باید ظرفیت تحمل این میزان حرارت در کنار دمای آب را داشته باشند.

 

طریقه ی عملکرد تولید بخار در دستگاه بویلر بخار :  هنگامی که مشعل روشن می شود حرارت از طریق تونل به انتهای دیگ می رود  از لوله ها برمی گردد و این فرایند سه بار تکرار می شود.  به هربار رفت و برگشت حرارت داخل دیگ و لوله ها یکپاسگفته می شود.

نکته ی مهماز نظر استاندارد جهانی یک بویلر بخار باید بتواند سه پاس انجام دهد و در نهایت از اگزوز خارج شود. این سه پاس باعث می شود اصل حرارت مشعل به آب منتقل گردد. و اتلاف انرژی کمتری صورت گیرد. اگر تعداد لوله ها در دستگاه کمتر از حد استاندارد باشد باعث می شود تعداد پاس کاهش یابد. و اگر به جای سه پاس، یک یا دو پاس داشته باشیم مدت زمان آماده سازی بخار در دستگاه دوبرابر افزایش یافته و اتلاف انرژی زیادی به وجود می آید.

لوله های آتش خوار در دیگ های واترتیوب: در  دیگ های واترتیوب آب از درون لوله ها عبور کرده و سطح خارجی لوله ها با هوای مشتعل شده و داغ تبادل حرارت می کند. لوله های آتش خوار در این نوع بویلر بخار باید تحمل فشار بیشتری نسبت به بویلر های بخار فایرتیوب داشته باشند بنابراین جنس آلیاژ به کار رفته آنها متفاوت می باشد.

استاندارد های لوله آتشخوار
با توجه به گستردگی مصارف لوله های آتشخوار  در قسمت های مختلف صنایع استانداردهای متفاوت با ویژگی های متفاوتی برای این لوله ها وجو دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم :

لوله آتشخوار  ST35.8 لوله  A106  ، لوله  GRP 11    ۳۳۵ A و سایر گرید های لوله  A335

لوله های آتشخوار  ST 35,8  با استاندارد دین آلمان به شماره استاندارد  DIN17175 و با شماره آنالیز موارد ۰۳۰۵,۱
این دسته از لوله های آتشخوار بدلیل آلیاژ ترکیبی حاصل از ۱۷,۰ تا ۱۹,۰ درصد کربن و میزان ۵۵,۰   تا ۸,۰ درصد منگنز این دسته از لوله های آتشخوار تا ۲۵ بار فشار اتمسفر را تحمل می کنند و توات تحمل ۵۸۵ درجه سانتی گراد حرارت غیر مستقیم (البته حرارت غیرمستقیمی که همراه با عبور مایعات باشد) که در ساخت (بویلر بخار و بویلر و دیگ روغن داغ مورد استفاده قرار می گیرد.لازم به ذکر است که این دسته از لوله ها بدلیل درصد پایین کربن نرم و شکل پذیری بالایی دارند و حتی تحمل خم زدن لوله تا ۹۰ درجه را دارد.

لوله های آتشخوار  ST 45,8  با  استاندارد دین آلمان به شماره استاندارد  DIN17175 و  DIN 2448با شماره آنالیز موارد ۰۴۰۵,۱ : این دسته از لوله های آتشخوار بدلیل آلیاژ ترکیبی حاصل از۲۰ ,۰ تا ۲۲,۰ درصد کربن و میزان ۵۵,۰   تا ۶۵,۰ درصد منگنز این دسته از لوله ها  در دارای توان تحمل حرارت ۵۳۵ درجه غیر مستقیم همرا ه با عبور مایعات و توان تحمل فشاری معادل ۳۰ بار را دارد.

-۴ لوله های آتشخوار  ASME SA 192  با استاندارد دین آلمان به شماره استاندارد  DIN17175 و با شماره آنالیز موارد ۰۳۰۵,۱ :
این دسته از لوله های آتشخوار بدلیل آلیاژ ترکیبی حاصل از۱۸ ,۰ تا۲۰ ,۰ درصد کربن و میزان  ۰,۴۵   تا ۰,۷۰ درصد منگنز این دسته از لوله ها  در دارای توان تحمل حرارت ۵۵۰ درجه غیر مستقیم همرا ه با عبور مایعات و توان تحمل فشاری معادل ۲۷ بار را دارد.

-۵ لوله آتشخوار با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube باشماره مواد ۱٫۰۳۰۵ :
این دسته از لوله های آتشخوار بدلیل آلیاژ ترکیبی حاصل از۱۶ ,۰ تا  ۱۸,۰ درصد کربن و میزان  ۵۰,۰   تا ۰,۷۰ درصد منگنز این دسته از لوله ها ، بالاترین میزان مصرف در مبدل های حرارتی را دارند  و دارای توان تحمل حرارت ۵۳۰ درجه غیر مستقیم همرا ه با عبور مایعات و توان تحمل فشاری معادل ۱۵بار را دارد.مهمترین ویژگی این دسته از لوله های آتشخوار قابلیت شکل پذیری بالاتر نسبت به همرده ها بدلیل درصد پایین کربن می باشد که قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را دارد .

1 دیدگاه

  1. رسوب‌گذاری در دیگ بخار ( بویلر ها) | پاک فن بخار گفت:

    از مکانیزم‌های رسوب‌گذاری در لوله­‌های تولید بخار شامل تمرکز اجزای محلول و غیر محلول در یک…………..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *